Top Social

reklam

PATLICAN ÇIĞIRTMA

27.07.2016

 PATLICAN ÇIĞIRTMA TARİFİ

PATLICAN ÇIĞIRTMA NASIL YAPILIR


VEJETARYEN YEMEKLERİ 


PATLICAN ÇIĞIRTMASI

   Domates ,biber ,patlıcan deyince aklına  Barış Manço gelenlerden misiniz?  O halde aynı devreyiz demektir. Her şarkısı ayrı bir güzel ve ince nasihatler,nüktelerle doluydu. Çocuk kalbimde büyük yeri vardır Allah rahmet eylesin.
  Eskiden sadece yazları görebildiğimiz domates ,biber ,patlıcan üçlüsünü bu şarkı ile ayrılmaz arkadaşlar olarak hayal ederdim küçükken.  Yıllar geçti tarım sektörü o kadar gelişti ki artık Ocak ayında bile bu üçlüyü tezgahlarda görebiliyoruz. Ancak lezzet sıfır. Bu nedenle kışın elimden geldiğince mevsim dışı sebze -meyve tüketmemeye çalışıyorum.
    Doğu kültürüne sahip olduğumuzdan etli yemekler favorimiz ancak patlıcan çığırtması ev halkının tümü tarafından beğenildi.  Bergama usûlü yaptığım patlıcan çığırtmasını  mümkünse   bir gün dinlendirilip soğuk yemenizi tavsiye ederim...

PATLICAN ÇIĞIRTMA  TARİFİ 

MALZEMELER : 


  • 6 Adet Kemer patlıcan (kişi sayısına göre azaltıp çoğaltabilirsiniz)
  • 5 -6 Adet Domates
  • 5-6 Adet Sivri kıl biber 
  • 4-5 Diş sarımsak 
  • 1 su bardağı zeytinyağı 
  • 1 Silme tatlı kaşığı toz şeker 
  • Tuz , toz kırmızı biber,  
YAPILIŞI : 
 Patlıcanlar yıkanır,  kurulanır ve pijama şeklinde soyulur. Verev şekilde kökünden ayrılmadan kesilir.


 Üzerlerine  2-3 silme  çay kaşıgı tuz serpilerek 5-10 dakika bekletilir. Tekrar yıkanır ve kağıt havlu üzerinde süzdürülüp kurutulur.
  Biberlerin baş ve uç kısımları kesilir.  İkiye ya da üçe bölünür.
  Domateslerin kabukları soyulup  küp küp doğranır.
  Sarımsaklar ayıklanıp bıçak arkası ile ezilerek kırılır.  Havanda dövmek yerine bu yöntemle yapmak sarımsağı daha lezzetli hale getiriyor.
  Yayvan bir tavaya zeytinyağı ilave edilir ve kızdırılır. Bu önemli bir ayrıntı dostlar çünkü  ayçiçek yağı ile kızaran patlıcan acı oluyor maalesef.  Önyargılı yaklaşmayın deneyin farkı göreceksiniz :)
  Önce patlıcanlar sürekli çevirilirek kızartılır ve kağıt havlu üzerinde fazla yağı süzdürülür. Tencereye alınır. Üzerlerine tuz ve karabiber serpilir.  Ardından tavadaki yağın üçte ikisi alınır ve kalan yağa biberler ilave edilerek kızartılır.
  Bıçak arkası ile ezilmiş sarımsaklar ve küp doğranmış domatesler de ilave edilerek hafif suyunu çekene değin pişirilir.
 Toz şeker, tuz ve toz kırmızıbiber eklenir ve ateşten indirilerek tenceredeki patlıcanların üzerine dökülür.


  Tencere yeniden ocağa alınır ve bir taşım yaklaşık  10 -12 dakika kaynatılır. Arzuya göre sıcak ya da soğuk olarak yenilebilir.


   Benim tercihimi biliyorsunuz zaten :) Afiyet olsun dostlar.

Yorum Yaz
Yorum Gönder