KURABİYELER,

ANJELİK ERİKLİ GALETTE

Eylül 26, 2016 Çinili Mutfak 0 Yorumlar

ANJELİK ERİKLİ GALETTE TARİFİ
ANJELİK ERİKLİ TART  TARİFİ 
GALETTE NASIL YAPILIR 
ANJELİK ERİKLİ GALETTE 

  Kurabiye kıyırlığında yufka inceliğindebir lezzet galette.  Yoğun tereyağı ve meyve. Fransız mutfağına ait bu lezzete biz de Fransız kalmayalım istedik :)
  Neyse bayat espriyi görmezden gelin ama lezzet konusunu sakın es geçmeyin dostlar.
Dilimleyerek servis edilebilen bu kurabiye -crumble karşımı lezzeti modaya uyarak anjelik eriklerle yaptım. Ancak siz de benim gibi mayhoş tatlardan pek hoşlanmıyorsanız armutlu ya da elmalı denemelisiniz.
  Hamuru oldukça kullanışlı olan Galette'yi önceden hazırlayıp buzlukta muhafaza edebilir, bir gece önceden dondurucudan çıkarıp buzdolabında bekleterek ertesi gün kullanabilirsiniz.
  Hamur ile ilgili bir püf noktası var dostlar.  Yoğurma işlemini varsa mutfak robotunuz da ya da mikserinizin yoğurma aparatı ile yapmalısınız . Çünkü el ile yoğurma tereyağını eriteceğinden hamurun daha fazla un almasına ve sonuçta sert olmasına sebep olur. Kalın sağlıcakla efendim...

 
  ANJELİK ERİKLİ GALETTE TARİFİ 
  MALZEMELER :

  • 150 gr Soğuk tereyağı (küp doğranmış )
  • 1/4 Su bardağı buzlu su 
  • 1 Yemek kaşığı sirke
  • 2 Su bardağı un 
  • 4 Yemek kaşığı toz şeker 
  • 1 Fiske tuz 
 İÇ  HARÇ MALZEMELERİ :

  • Yarım kg anjelik erik
  • 4 Yemek kaşığı toz şeker 
  • 1 Yemek kaşığı nişasta 
  YAPILIŞI :
 Soğuk tereyağını yoğurma kabınıza alın. Mutfak robotunuz varsa tüm hamur malzemelerini ekleyip karıştırın.  Birleşen hamuru buzdolabına kaldırıp 1-2 saat dinlendirin.
 Mikser kullanıyorsanız aynı şekilde hamur için gerekli malzemeleri  yoğurma kabına  alın. Mikserinizin karıştırma uçları ile hamur topaklaşıp birleşene değin karışırın ve hamuru buzdolabında dinlenmeye bırakın.  Aradaki farkı  mikserle yapmak biraz daha uğraşı istiyor : )
 Hamur dinlenirken eriklerinizi yıkayıp ince ince dilimleyin.


   Dinlenen hamuru iki yağlı kağıt arasına alın ve merdane yardımıyla yaklaşık bir santim kalınlığında açın.


  Üç yemek kaşığı toz şekeri ve bir yemek kaşığı nişastayı hamurun üzerine kenarlarda iki santim boşluk bırakarak serpin.
  Dilimlediğiniz anjelik erikleri birbirinin hafif üzerine gelecek şekilde hamurun üzerine dizin.  Kenarda kalan kısımları eriklerin üzerine doğru kapatın.  Çok düzgün olmasına gerek yok sıkıntı yapmayın.
  Kalan bir yemek kaşığı toz şekeri eriklerinizi üzerine serpin ve 180 derece önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 40 - 45 dakika pişirin.


  Arzu ederseniz galetteniz piştikten sonra kenarlarına hafif sulandırılmış reçel sürebilirsiniz. Parlak bir görüntü sağlamak için tabiki.
  Hane halkının çoğunluğunu oluşturan gençler çikolata sosu dökerek yemeyi tercih ettiler . Doğrusu pek yakıştı size de tavsiye ederiz.

0 yorum: